Jak vylepšit dopravní situaci v Praze 8

Auto je radost i starost. Ten, kdo ho má, bez něj nemůže žít. Kdo ho nemá, žije také. Přitom počet těch z nás, kdo má k dispozici alespoň jedno, je rok od roku větší. Dalo by se klidně říct, že ať si každý má to, co chce. Ale. Ano, je spousta ale. Vlastnictví auta nepřináší jen užitek svým vlastníkům, ale v mnoha případech je i významným obtěžujícím prvkem. A to v omezeném, v našem případě městském, platí mnohonásobně. Prach, kvalita ovzduší, hluk, parkování kdykoli, kdekoli. V podstatě si člověk řekne, že se takovéto „civilizační“ dani nedá postavit.

Ovšem i z této zoufalé situace je cesta. Cesta, která si žádá součinnosti jak nás, občanů, tak především našich zastupitelů. Na straně občanů je to o solidaritě těch, co auta používají s těmi, kteří již objevili i jiné způsoby dopravy z místa A do místa B. Těch je potřeba si velmi vážit. Na straně našich zastupitelů je to o trvalém vytváření podmínek pro cyklisty, chodce a samozřejmě také o rozvíjení systémů hromadné dopravy.

To vše nepůjde bez zcela zásadní věci, kterou je řešení dopravní situace naší městské části v širších souvislostech. Je potřeba se zaměřit na vybudování systému, který dopravu v naší městské části zcela zásadně zklidní. Musíme dát zcela jasná pravidla pro parkování automobilů našich spoluobčanů, zcela jasná pravidla pro parkování těch, kteří naší městkou častí projíždějí či zde zůstávají za mnoha účely.

Musíme se zcela jasně postavit tranzitní nákladní dopravě projíždějící naší částí. Když některá města tomuto typu dopravy mohou zcela zakázat jízdu, proč bychom to nemohli udělat i my? Plánovači tranzitních tras si s tímto „problémem“ jistě velmi dobře poradí. To nejzásadnější nás ale čeká. Přesvědčit sami sebe, že to má smysl. Že každý z nás dokáže auto nechat doma a vyrazit do práce, na úřad, k lékaři či jen tak do města. Ať již na kole, pěšky či MHD. Výsledek nás určitě potěší. Budeme žít v klidné, čisté a zelené městské části.

A to za to přeci stojí.

ČSSD Praha 8

Zenklova 27/576
180 00 Praha 8

ovv.praha8@cssd.cz

+420 246 035 966
+420 721 029 892